Bo på hotell Gothia Towers när du ska på event på Ullevi i Göteborg! Vad är mer Göteborg än Håkan Hellström på Ullevi? Ingen har väl missat det enorma publikrekordet när Håkan lockade 70 144 sjungande besökare till arenan.
Ullevi i Göteborg
Ullevi är en av nordens största arenor och har erbjudit mängder med fotbollsmatcher, friidrottstävlingar och konserter. Här har världsstjärnor som Madonna, Ed Sheeran, Coldplay, Metallica och Bruce Springsteen m. fl. fått publikhaven att gunga. Fotbollsmatcher har lett till både glädjetjut och tårar och friidrottsevenemang har fått nerverna att skaka av spänning. Detta har gjort Ullevi till ett riktigt landmärke för Göteborg.
Nära till Ullevi
Från Gothia Towers har du en promenad på ca 15 minuter till arenan eller så kan du smidigt hoppa på en spårvagn som tar dig dit på endast 5 min. Från oss på Gothia Towers finns alltid bra kommunikation och det är även nära att gå till både Liseberg, Universeum och Avenyn.
Njut av en helg i Göteborg med ett roligt event, trevliga restauranger och charmiga spårvagnar. Boka någon av våra trevliga hotellpaket för en rolig och smidig upplevelse på Ullevi!
Du kan läsa om aktuella och kommande event på Ullevi på Gotevent.se
Boka ditt hotellrum nära Ullevi redan idag!
Håkan Hellström på Ullevi
Har ni köpt biljetter till Håkan Hellström 2025? På Gothia Towers värmer vi upp med förfest i lobbybaren, här finns dryck, mat, snacks och DJ-underhållning som sätter stämningen. Läs mer om förfesten här. Passa på att boka ett hotellrum riktigt nära arenan där vi kan ladda upp innan konserten och vila ut efteråt.

